Baner

omnie.png

 

Cześć!
Nasza grupa postara się wnieść do Waszego życia trochę rozrywki. Kari i Madzia to osoby niesłyszące.

 

więcej


KATEGORIE

Iwona Cichosz

Iwona Cichosz w siódmej edycji „Tańca z Gwiazdami” zachwyciła całą Polskę, inspirując do stworzenia innowacyjnego projektu nauki tańca dla osób niesłyszących w szkole tańca Danceworld by Agnieszka Kaczorowska. Cichosz przekonuje, że podążanie za marzeniami to coś więcej, niż osiąganie rzeczy niemożliwych i mówi, jak ważne są różne aktywności dla osób niesłyszących.

http://dwbak.com/szkola-tanca-warszawa/

 

Dwa światy w tańcu. Iwona Cichosz: Na parkiecie znikają bariery

Muzyka i taniec to magiczny świat, który można poczuć całym sobą. W tej niezwykłej przestrzeni wibracje, zmysły i mowa ciała partnera wyrażają więcej niż nuty, pozwalając usłyszeć to, czego nie można wyrazić dźwiękiem.

Osoby niesłyszące mają dużo lepiej wykształcone zmysły niż przeciętny człowiek – widzą więcej, są spostrzegawcze, mają szerokie pole widzenia, dokładniej obserwują otoczenie i dzięki temu wiedzą jakie jest tempo. – Jeśli osoby niesłyszące noszą aparaty słuchowe, to mogą w pewnym stopniu słyszeć muzykę. Ile? Każda wada jest inna. Natomiast osoby całkiem głuche mogą poczuć muzykę poprzez wibracje powstałe od pracy głośników lub mogą „widzieć” muzykę w osobie, która tańczy, na przykład w nauczycielu – mówi Iwona Cichosz, aktorka, modelka, przedsiębiorca. Cała jej rodzina jest niesłysząca od pokoleń. Swoim zaangażowaniem daje doskonały przykład, że problemy ze słuchem nie przeszkadzają w realizowaniu marzeń i planowaniu kolejnych, dużo większych wyzwań. W 2016 roku została miss świata głuchych.

W siódmej edycji „Tańca z Gwiazdami” zachwyciła całą Polskę, inspirując do stworzenia innowacyjnego projektu nauki tańca dla osób niesłyszących w szkole tańca Danceworld by Agnieszka Kaczorowska. Iwona Cichosz przekonuje, że podążanie za marzeniami to coś więcej, niż osiąganie rzeczy niemożliwych i mówi, jak ważne są różne aktywności dla osób niesłyszących: – Osoby słyszące najczęściej to właśnie taniec uważają za niemożliwy do uprawiania przez nas, no bo jak głusi mają tańczyć, skoro nie słyszą muzyki? Często nie mają one pojęcia, że muzyka nie jest tylko i wyłącznie dźwiękiem. Muzykę można widzieć, czuć. Głusi natomiast czasem postrzegają świat tańca za niedostępny z tego względu, iż rzadko można znaleźć zajęcia do nich dostosowane. Często po prostu sami tańczą, dla siebie, na imprezach itd. 

Coraz częściej można jednak znaleźć miejsca, które oferują niesłyszącym naukę tańca. – Stworzyłam taką możliwość, bo sama przekonałam się, jak to dla nich ważne – mówi Agnieszka Kaczorowska, która poznała Iwonę Cichosz podczas „Tańca z Gwiazdami”, a teraz zaprosiła do współtworzenia projektu nauki tańca „SILENT”, dedykowanego specjalnie dla głuchych. – Zajęcia pozwalają osobom niesłyszącym pokonywać bariery, odkrywać niedostępne dotąd możliwości oraz cieszyć się nową pasją wszystkimi zmysłami. Będzie je prowadziła Paulina Biernat – psycholog z wykształcenia i zamiłowania. To będą wyjątkowe zajęcia i mam nadzieję, że pozwolą wielu osobom realizować się pomimo barier – uważa Kaczorowska.

Te bariery często powodują, że osoby mające problem rezygnują lub nie podejmują walki. – Ja, kiedy napotykam na problemy, to często czuję frustracje. Myślę sobie „czemu zawsze musimy mieć pod górkę?!”, ale zaraz potem szybko narasta we mnie determinacja poszukiwania innej drogi, żeby znaleźć rozwiązanie. Kiedy się udaje, to wtedy czuję dziką satysfakcję i dumę, że nie poddałam się opiniom i stereotypom innych ludzi, że posłuchałam siebie – opowiada Cichosz i dodaje: – Taniec jest dla każdego. To piękna droga do poznawanie siebie głębiej, tego kim jesteśmy, jak odczuwamy różne emocje, które wyzwalają nas. Taniec to prosta droga do zbliżania dwóch światów: głuchych i słyszących. Moment, w którym tańczymy, jest tak niezwykły, że wszelkie bariery znikają. Jesteśmy tylko my i taniec.

 

Pozdrawiam

Andrzej Soboń

LICZNIK ODWIEDZIN

150194
dzisiaj
w tym tygodniu
w tym miesiącu
178
396
3460